Mężczyźni zażywający marihuanę mogą wpływać na swoje przyszłe potomstwo. Tak sugeruje badanie z Duke Medical Center. Chociaż eksperyment był niewielki i obejmował tylko 24 mężczyzn i 15 szczurów, podkreśla potencjalny wielopokoleniowy efekt ekspozycji na marihuanę – przekazywanie nasienia, w którym gen związany z autyzmem, DLGAP2, zgromadził dodatkowe znaki epigenetyczne.

Marihuana przyczyną autyzmu?

marihuana a autyzm

Naukowcy z Duke, kierowani przez dr Susan Murphy, specjalistkę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, stwierdzili znaczną hipometylację w DLGAP2 w nasieniu mężczyzn, którzy zażywali marihuanę w porównaniu do kontroli. Podobną obserwację przeprowadzono w nasieniu szczurów eksponowanych na tetrahydrokannabinol (THC) w porównaniu do kontroli. Ten stan hipometylowany wykryto również w okolicy przodomózgowia szczurów urodzonych przez ojców narażonych na THC.

Ustalenia badaczy z Duke Medical Center

Zespół dr Murphy podkreśla, że ich odkrycia nie ustanawiają ostatecznego związku między używaniem konopi indyjskich a autyzmem, ale możliwy związek uzasadnia dalsze, pilne badania, podejmowane w całym kraju w celu zalegalizowania marihuany do celów rekreacyjnych i / lub leczniczych.

Szczegółowe wyniki badania ukazały się 26 sierpnia w czasopiśmie Epigenetics, w artykule zatytułowanym: „Cannabis use is associated with potentially heritable widespread changes in autism candidate gene DLGAP2 DNA methylation in sperm”. DLGAP2 koduje białko, które bierze udział w organizacji synaps i sygnalizacji neuronowej. Zostało także powiązane z występowaniem autyzmu.

We wcześniejszych pracach naukowcy zauważyli kilka zmian genów w nasieniu mężczyzn palących marihuanę. Najnowszy eksperyment dotyczył ściśle określonych genów, w szczególności DLGAP2. Oprócz silnego udziału w autyzmie, gen jest również związany z występowanie schizofrenii i zespołu stresu pourazowego.

Inne ustalenia z tego badania obejmują różnicę płciową w związku między metylacją DNA a ekspresją genów w ludzkich tkankach mózgu. Zarówno w męskich, jak i żeńskich tkankach mózgowych zwiększona metylacja DNA była związana ze zmniejszoną aktywnością genów. Powiązanie to było silniejsze u kobiet. Przyczyna różnicy jest na razie nieznana. Natomiast anomalia sama w sobie jest godna uwagi, ponieważ autyzm występuje u chłopców 4 razy częściej niż u dziewczynek. Objawy choroby także są zróżnicowane ze względu na płeć.

palenie marihuany może być powiązane z wystąpieniem autyzmu

Należy podkreślić, że próba była bardzo mała – 24 mężczyzn, z czego połowa zażywała marihuanę, a połowa nie. To za mało, żeby uznać badanie za wiążące, co podnoszą sami autorzy eksperymentu. Konieczne jest rozszerzenie badań w populacji. Warto także sprawdzić, czy zmiany mają charakter przejściowy i ustępują po odstawieniu marihuany i w jakim czasie. Niemniej jednak, wyniki badania są ciekawe i rodzą kolejne pytania, nie tylko na temat skutków zażywania konopii indyjskich, ale także przyczyn autyzmu.

0 0 votes
Article Rating